| Nors pasaulyje epilepsija serga daugiau nei 50 milijonø þmoniø, su ðia liga tiesiogiai nesusidûrusiøjø þinios daþnai remiasi tik mitais ir nuogirdomis. Epilepsija þinoma nuo senovës, taèiau apie jà kalbëti visuomenëje vis dar neáprasta. Gyvenantiesiems su ðia liga tiesiogiai padedanti „Lietuvos Carito“ Epilepsijos psichosocialinio konsultavimo centro vadovë Polina Šedienë rugsëjo 26 dienos popietæ Kaune suorganizavo diskusijà „Epilepsijos psichosocialiniai aspektai: bendradarbiavimas ir iððûkiai“.
Keletà valandø trukusiame renginyje apie ðios ligos prieþastis, pasekmes ir galimus problemø sprendimø bûdus diskutavo socialiniai darbuotojai, universitetø dëstytojai bei studentai, patirtimi dalijosi sergantieji ir sëkmingai ðià ligà iðsigydæ þmonës. Liudijimai apie konkreèius ligos padarinius padëjo daug geriau suvokti sunkumus, kuriuos patiria sergantieji epilepsija, leido deramai ásigilinti á jø poreikius.
Epilepsija tebeserganti Viktorija Cikienë atvirai pasakojo, kad liga á jos gyvenimà atneðë labai daug skausmo ir lëmë atskirtá nuo aplinkiniø: patyèios mokykloje, sunkumai universitete ir ieðkant darbo (dabartines pareigas ji gavo tik po deðimties metø aktyviø paieðkø) gyvenimà kartino labai ilgai. Maþà dukrelæ auginanti jauna moteris neslëpë, kad liga prisidëjo ir prie jos paèios ðeimos griûties. „Jei tokià pagalbà, kokià jau pradedama planuoti ir siûlyti ðiandien, að bûèiau visada turëjusi – neabejoju, kad mano gyvenimas bûtø buvæs visiðkai kitoks. Bûtina kaþkà daryti, kad tie sergantieji epilepsija, kurie dabar tëra vaikai, uþaugæ galëtø gyventi pilnavertá ir kokybiðkà gyvenimà,“ – teigë V. Cikienë.
„Atviras liudijimas – labai didelis þingsnis serganèiajam, nes paprastai dël visuomenëje iðlikusio viduramþiðko poþiûrio ði liga slepiama ne tik nuo kolegø, draugø, bet ir nuo ðeimos nariø, netgi ðeimos gydytojø,“ – pasakojo P. Šedienë. Ji taip pat pasidþiaugë, kad apie epilepsijos problemà daug vieðai kalba ir aktyviai jà „ið ðeðëlio traukia“ Pasaulio Sveikatos organizacija.
Lietuvos sveikatos mokslø universiteto studentë Ingrida Jaselskytë parengë trumpà, taèiau itin informatyvø praneðimà apie biopsichosocialines epilepsijos pasekmes. Vaikystëje ji pati sirgo epilepsija, ir nors ligà pavyko iðgydyti vaistais, puikiai prisimena mokyklos bendruomenës poþiûrá, þemesná vertinimà net tuomet, kai priepuoliai nebesikartojo ilgà laikà. „Nors mokiausi puikiai, dvyliktoje klasëje sulaukiau atsargaus pasiûlymo nelaikyti brandos egzaminø, esà man bus per sunku,“ – prisiminë mergina, ðiuo metu siekianti visuomenës sveikatos vadybos magistro laipsnio.
Anot I. Jaselskytës pristatytø tyrimø, kas antrà sergantájá kamuoja mokymosi sutrikimai, migrena, kas treèià – miego problemos (nemiga, nuolatiniai pabudimai, negalëjimas kokybiðkai pailsëti). Dël nuolat patiriamo nerimo, baimës dël galimo priepuolio atsiranda irzlumas, agresyvumas, stipriai maþëja pasitikëjimas savimi, daþniau susiduriama su alkoholizmo ir neplanuoto pastojimo problemomis.
Itin daug dëmesio diskusijoje buvo skirta aptarti mokymosi ir darbo aplinkoje epilepsija serganèiø asmenø patiriamiems sunkumams. Vytauto Didþiojo universiteto docentë Dalija Snieðkienë teigë, kad Lietuvoje siûlomos aukðtojo mokslo galimybës yra pernelyg nelanksèios. „Kitose ðalyse esama galimybiø per metus iðklausyti, pavyzdþiui, 2 dalykus, ir atskaityti bei sumokëti tik uþ juos – taip sudaroma galimybë laipsná ágyti kad ir per deðimtmetá, todël sumaþëja spaudimas, studentas gali reguliuoti krûvá ir prisitaikyti já savo galimybëms. Deja, Lietuvoje to neturime,“ – apgailestavo dëstytoja.
D. Snieðkienei pritarë ir Vilniaus kolegijos lektorë Jurgita Tuitaitë: anot jos, pedagogams tiek vidurinio, tiek ir aukðtojo mokslo ástaigose stinga noro ir galimybiø prisitaikyti prie studento. „Dëstytojams stinga ðvietimo, jie daþnai nesuvokia, kokiomis paprastomis priemonëmis galëtø mokslà padaryti visiðkai prieinamà þmonëms, kamuojamiems epilepsijos. Vietoje teziø kompiuterinëse skaidrëse pateikti spausdintà medþiagà, leisti nukelti atsiskaitymà, jei tà ar praëjusià dienà studentas iðgyveno priepuolá – vien ðie smulkûs þingsneliai studijø procesà epilepsija serganèiam þmogui padarytø daug palankesná,“ – pasakojo lektorë.
Diskusijos dalyviai vienbalsiai sutarë, kad specialûs mokymai reikalingi ne tik pedagogams, bet ir darbdaviams: bûtina ðviesti apie skirtingas epilepsijos formas, pasakoti, kurios ið jø trukdo kokiam darbui, o su kuriomis galima atlikti uþduotis be papildomø sunkumø. „Daþnas darbdavys baidosi nelaimingø atsitikimø darbe, todël ðalinasi epilepsija serganèiøjø, taèiau net nepaklausia, kada buvo paskutinis priepuolis, ar asmuo jauèia jo artëjimà ir gali áspëti aplinkinius, sunkûs priepuoliai ar lengvi...,“ – vardijo V. Cikienë. Šios ágytos þinios padëtø darbdaviui daug realiau vertinti asmens galimybes, suvokti jo tinkamumà darbui.
Specialistø susitikime aptartos problemos ir galimi jø sprendimo bûdai padëjo „Lietuvos Carito“ socialiniams darbuotojams planuoti tolimesnæ Epilepsijos psichosocialinio konsultavimo centro veiklà, uþmegzti ryðius su akademine bendruomene ir planuoti bendradarbiavimà: diskusijai besibaigiant, dalyviams kilo minèiø ir apie specialias paskaitas apie gyvenimà su epilepsija socialinio darbo studentams. Visi dalyviai sutiko, kad pagalba sergantiesiems epilepsija Lietuvoje – dar labai menkai uþpildyta niða, ir yra dar daug dalykø, kuriuos bendromis jëgomis planuodami ir organizuodami galëtø þymiai pagerinti epilepsija serganèiø gyventojø gyvenimo kokybæ ir galimybes.
„Caritas“ Lietuvoje – Romos katalikø baþnyèios Caritas organizacijø tinklas, siekiantis socialinio teisingumo visuomenëje bei teikiantis ávairià socialinæ pagalbà Lietuvoje. Praëjusiais metais pagalba buvo suteikta 335 tûkstanèiø Lietuvos gyventojø. Nuo 1989 metø atkûrusi savo veiklà, organizacija vienija 300 profesionaliø darbuotojø ir apie 2500 savanoriø visoje ðalyje ir yra didþiausias Lietuvos valstybës socialinës pagalbos partneris.
Lietuvos Carito informacija |